• EUR [ 1 Euró ] = 4.708 lej
  • USD [ 1 Amerikai dollár ] = 4.137 lej
  • GBP [ 1 Angol font ] = 5.319 lej
  • HUF [ 1 Magyar forint ] = 0.0147 lej
Tagok
Rólunk írták

 

Kerekasztal-beszélgetésre hívta tagjait és az érdeklődőket csütörtök reggel a Székelyudvarhelyi Magánvállalkozók Szövetsége. Ezúttal Antal Lóránt szenátor, energiaügyekben jártas szakember tartott előadást az energiahordozókról, a gáz és a villanyáram kérdéskörét érintve, de a jelenlevők is feltehették kérdéseiket.

Jakab Áron Csaba, az SZMVSZ elnöke elmondta, a találkozó során a szenátor bemutatta, hogyan épül fel az energiaszektor, szóba került a hatósági ár, illetve a villamosenergia-termelő fogyasztók helyzete, de a különböző szolgáltatásokkal kapcsolatos problémák is terítékre kerültek, mint például az áramszolgáltató, amely adott esetben akár több hónapos számlázási csúszással dolgozik.

Néhány hónapon belül azonban megoldódhat a probléma, hiszen nemsokára használatba helyezik az elektromos számlázási szoftvert. Jakab Áron Csaba hozzátette, felmerült az igény, hogy tematizálják és rendszeressé tegyék ezeket a találkozókat, így a jövőben havonta-kéthavonta megszervezik majd a kerekasztal-beszélgetéseket.

"Célunk, hogy szakemberek által tájékozódjanak a magánvállalkozók, saját érdeklődési körüknek megfelelően, közösen keressünk megoldásokat, lehetőségeket a különböző felmerülő problémákra" – fogalmazott Jakab Áron Csaba.

 

Forrás: hargitanepe.ro

 

Kiemelkedő teljesítményű vállalkozásokat díjaztak Székelyudvarhelyen az Őszi Vásár rendezvénysorozat programjainak részeként az Üzleti fórumon és B2B-találkozón. A vállalatokat különböző kategóriák szerint a székelyudvarhelyi vállalkozói szövetségek, az inkubátorház és a város polgármesteri hivatala rangsorolta és tüntette ki. A díjátadót péntek este az üzleti fórum záróakkordjaként szervezték a Művelődési Ház koncerttermében.

Az Őszi Vásár rendezvénysorozat részeként szervezték meg idén is a már hagyományosnak számító Üzleti fórumot és B2B-találkozót, ahol vállalkozók mesélték el egyéni történeteiket, mutatták be vállalkozásukat és beszéltek a jelenlegi gazdasági helyzetről és vállalkozói környezetről. A fórumnak része volt az Udvarhelyszéki Vállalkozói Gála is, amelyen a Harghita Business Center (HBC) vállalkozói inkubátorház, Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala, a Romániai Magyar Közgazdász Társaság (RMKT) székelyudvarhelyi szervezete, az Udvarhelyszéki Kis- és Középvállalkozások Szövetsége (UKKSZ) és a Székelyudvarhelyi Magánvállalkozók Szövetsége (SZMVSZ) díjazta különböző szempontok szerint azokat a vállalkozókat, akik kategóriájukban a legjobbnak számítottak a 2023-as esztendőben.

Elsőként Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala díjazta azt a három vállalkozást, amely a legtöbb munkavállalót foglalkoztatta 2023-ban, a díjakat Ölvedi Zsolt alpolgármester adta át. A kategória harmadik helyezettje az Elan Trio vállalat lett, amely 2023-ban 468 alkalmazottat foglalkoztatott, második helyen végzett a Coats Romania 498 munkavállalóval, első helyre pedig az Amigo&Intercost vállalat került, amelynél az előző évben 717 alkalmazott vállalt munkát.

Másodikként az UKKSZ díjazta a vállalkozókat az árbevétel szempontjából, a díjakat Nagy György, a szövetség elnöke adta át. Ebben a kategóriában harmadik helyen végzett a Melinda Steel 344 millió lejes árbevétellel, második helyre került a Melinda Instal 347 millió lejes árbevétellel, míg első helyen az Amigo&Intercost áll 560 millió lejes árbevétellel.

Nyereségesség szempontjából rangsorolta a vállalkozókat az RMKT székelyudvarhelyi szervezete, a díjakat Albert Sándor alelnök adta át. Ebben a kategóriában udvarhelyszéki vállalkozások kaptak elismerést, harmadik legnagyobb profitja volt a 2023-as évben, pontosan tizenhétmillió lej az ALT Technologies Transylvania cégnek, második helyen végzett tizenkilencmilliós nyereséggel az Euro Ecologic vállalat és az első lett huszonegymillió lej profittal a Gordon Prod vállalat.

Az SZMVSZ két kategóriában tüntetett ki vállalkozókat, a szövetség tagvállalatai közül a legtöbb alkalmazottat, szám szerint kilencvenhatot foglalkoztató Eurato vállalatot díjazták, valamint a legidősebb egyéni vállalkozójukat, a hetvenegy éves citerakészítő Osváth Barna Pált. A díjakat Jakab Áron Csaba, az SZMVSZ elnöke adta át.

A Harghita Business Center vállalkozói inkubátorház idén a kiemelkedő társadalmi szerepvállalásban jeleskedő vállalkozásokat díjazta, azt az öt vállalkozást, amely udvarhelyi kiemelt ügyeket támogat. A díjakat Szakács-Paál István, a HBC igazgatója adta át a Color Metal, a Melinda Impex cégcsoport, a Vekker Kávéközösség, a Friske Pan és a Bestatics Design & Consulting vállalatnak.

 

Forrás: hargitanepe.ro

 

Március 15 és május 12 között zajlott az ötödik, Vállalkozz okosan székelyföldi középiskolás üzleti terv vetélkedő, melynek végén értékes nyereményekkel gazdagodhattak a nyertes csapatok. Ebben az évben a Kós Károly szakközépiskola diákjai nyerték a többszakaszos vetélkedőt – tájékoztat közleményében a Székelyudvarhelyi Magánvállalkozók Szövetsége (SZMVSZ).

A Székelyudvarhelyi Magánvállalkozók Szövetsége (SZMVSZ) és a székelyudvarhelyi Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium, kiemelt támogatóként és társszervezőként Székelyudvarhely Önkormányzatával, idén ötödik alkalommal szervezte meg a „Vállalkozz Okosan” székelyföldi középiskolás üzleti terv vetélkedőt, mely rendezvény idén is része volt a tanügyminisztérium nemzeti versenynaptárának.

A többszakaszos vetélkedőre 34 csapat regisztrált Kovászna, Hargita és Maros megye 10 településének 16 tanintézetéből.

Az első, online szakasz során a zsűri a leadott pályamunkákat értékelte meghatározott szempontok alapján, majd az így kialakult sorrend döntötte el, melyik 12 csapat jutott be a helyszíni megmérettetésre, amely május 11-én és 12-én zajlott.

Az első nap egy szakmai előadássorozattal indult a székelyudvarhelyi Küküllő szálló konferenciatermében neves szakemberek bevonásával: Nagy Tünde, Székely Szilárd és Farkas Levente az üzleti modellek, a HR és a marketing témakörökben tartottak értékes és tartalmas előadásokat – az így szerzett tudást online kitölthető teszt követte, melyben nem csak a jó válaszok, hanem a reakcióidők is versenyeztek, az ekkor szerzett pontszámok pedig a következő napi elődöntőn megszerezhető pontszámok részét képezték.

Az elődöntő megvédései vasárnap a Református Kollégiumban zajlottak – az előző esti tesztelésen elért pontszámokat leszámítva minden csapat nulláról indult, függetlenül az első szakasz eredményeitől. A zsűri döntése alapján 4 csapat – az Astra Cinerum (Székelyudvarhely, Kós Károly Szakközépiskola), a Business Ladies (Csíkdánfalva, Petőfi Sándor Szakközépiskola) , a Kockázati Katonák (Sepsiszentgyörgy, Mikes Kelemen Gimnázium), valamint a Vodkáosz (Sepsiszentgyörgy, Mikes Kelemen Elméleti Líceum) – került a nagydöntőbe, melynek a helyi polgármesteri hivatal Szent István terme adott helyet.

A vetélkedő utolsó szakasza a nagydöntőbe jutott négy csapat bemutatójával, végül eredményhirdetéssel zárult. A kialakult sorrend:

I. hely: Astra Cinerum: Kovács Ádám és Zrinyi Attila (felkészítő tanár Vajda Csaba-Levente)

II. hely: Kockázati Katonák: Klárik Balázs és Kilyén Tamás (felkészítő tanár Kelemen Izabella)

III. hely: Vodkáosz: Deák Gyula Dávid és Molnár Klaudia (felkészítő tanár Kelemen Izabella)

Különdíj: Business Ladies: Szabó Erika és Laczkó Adela-Mariana (felkészítő tanár Péter Zoltán) 

Az elért eredményeikért értékes díjakat kaptak a csapatok: az első helyezett díja 1000 lej + 1-1 Vibe-fesztiváljegy + 1500 lej különdíj volt. A második helyezett csapat 800 lej, a harmadik 600 lej, míg a különdíjas csapat 400 lej jutalomban részesült.

 

Forrás: székelyhon.ro

 

A három székelyföldi – Hargita, Kovászna és Maros – megye tíz településének tizenhat tanintézményéből összesen 34 csapat regisztrált a márciusban meghirdetett Vállalkozz okosan elnevezésű székelyföldi középiskolás üzleti terv vetélkedőre. A döntőt az elmúlt hétvégén rendezték Székelyudvarhelyen.

A székelyudvarhelyi Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium, valamint társszervezője és szakmai partnere, a Székelyudvarhelyi Magánvállalkozók Szövetsége (SZMVSZ) hat évvel ezelőtt, 2018-ban hívta életre a vetélkedőt, amelyet az első évben még Hargita megyei szinten bonyolítottak le, a másodikban viszont Maros és Kovászna megyei résztvevők bevonásával már székelyföldivé bővítették.

A székelyudvarhelyi önkormányzat által is felkarolt kezdeményezés legutóbbi kiadását márciusban hirdették meg, a rendezvény idén is része volt a Tanügyminisztérium versenynaptárának. A vetélkedőre 34 csapat regisztrált Kovászna, Hargita és Maros megye tíz településének 16 tanintézményéből. Az első szakasz online zajlott, a leadott pályamunkákat értékelését követően 12 csapat jutott be a székelyudvarhelyi megméretkezésre.

A rendezvénysorozat szombaton egy szakmai előadássorozattal kezdődött, az elődöntőnek vasárnap a Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium biztosította a helyszínt. A zsűri döntése alapján 4 csapat került a nagydöntőbe, melynek a helyi polgármesteri hivatal Szent István terme adott helyet. A versenyt a székelyudvarhelyi Kós Károly Szakközépiskola Astra Cinerum nevű csapata nyerte meg (Kovács Ádám és Zrinyi Attila), második helyen végzett a Kockázati Katonák, harmadikon a Vodkáosz (mindkettő Mikes Kelemen Elméleti Líceum, Sepsiszentgyörgy), a különdíjat pedig a csíkdánfalvi Petőfi Sándor Szakközépiskola csapata, a Business Ladies kapta.

Az első helyezett csapatot 1000 lejes pénzdíjjal és egy-egy Vibe-fesztiváljeggyel, tovább egy 1500 lejes különdíjjal jutalmazták, a második helyezett 800 lejes, a harmadik 600 lejes, a különdíjas pedig 400 lejes díjban részesült.

„A romániai magyar középiskolás vetélkedőpalettán többnyire két típusú program dominál: az esettanulmány és az üzleti terv. Az SZMVSZ az üzleti tervek versenye mellett elkötelezett, mert ez az a terület, amelyen keresztül nem annyira a lexikális tudást, mint főként a vállalkozói kompetenciákat, vállalkozói vénát tudjuk mérni és értékelni” – fogalmazott a szervezők részéről Jakab Áron Csaba, az SZMVSZ elnöke.

 

Forrás: https://maszol.ro

 

A közösség véleményébe enged betekintést a Szé­kely­ud­var­helyi Magánvállal­ko­zók Szövetségének (SZMVSZ) gyorsfelmérése: miért van az, hogy bár sokan megértik a pedagógusok igényét a nagyobb fizetésre, mégsem tudják támogatni a tanügyi sztrájkot. Mint kiderült, elsősorban azért nem, mert elégedetlenek a tanintézetek nyújtotta szolgáltatásokkal.

Harmadik hete tart a tanügyi szakszervezetek által kirobbantott általános sztrájk, amely megfelelő megegyezés hiányában lassan megbénítja a tanév normális lezárását. Az SZMVSZ a sztrájkhoz való társadalmi viszonyulást egy rövid kérdőívvel próbálta felmérni, abból kiindulva, hogy egyrészt szolidaritás is tapasztalható, másrészt viszont az elhatárolódást is hamar érezni lehetett, ugyanis – mint írja a szövetség közleménye – a tiltakozás előhozott számos, oktatással kapcsolatos közösségi elégedetlenséget, frusztrációt.

A tiltakozás második hete után kérte a szervezet egy online kérdőív kitöltésére a közösségi oldala követőit, a felhívásra alig másfél nap alatt 86-an válaszoltak. Jakab Áron Csaba SZMVSZ-elnök közölte, számos jelzés jutott el hozzájuk is, és ezek nem csak pozitívak voltak, sőt.

– Még akkor is, ha a társadalom jó része megérti a tanárok igényét a nagyobb fizetésre, mégsem tudja támogatni nyugodt szívvel az erőfeszítéseiket. A felmérésben elsősorban arra volt kíváncsi az SZMVSZ, hogy mennyire általános ez az elutasítás, és mi az oka – részletezte Jakab.

A felmérés eredménye rö­vi­den: a válaszadók majdnem 41 százaléka határozottan elutasítja a sztrájkot, mindössze 26 százalékuk áll ki a tiltakozók mellett. Érdekesebb, ha szemlézünk a pró és kontra vélemények között, a részletes beszámolót egyébként az SZMVSZ honlapján lehet megtalálni, mi csak kiemelünk néhány véleményt. A tiltakozással egyetértők szerint a pedagógusok helyzete, munkája rendkívül alulértékelt az utóbbi években, továbbá a jövő szempontjából a legfontosabb az oktatás optimális feltételeinek a biztosítása, és az, hogy a pedagógusok – és a kisegítő személyzet – kellőképpen legyenek megfizetve, minimum havi nettó 2000 eurónak megfelelő lejjel. Az is szerepel az érvek között, hogy azzal, hogy alacsonyan tartják a fizetést, a jó képességű személyeket más szakmák felé irányítják.

Sokkal hosszabb az ellenvélemények, a pedagógusokat elmarasztaló meglátások listája. Ezek között ott van az elmúlt időszakban szülőknek okozott mindennapi fejtörés, amit a munka és a gyermekfelügyelet megszervezése közötti egyensúlyozás okozott, a nagy bizonytalanság, ami a vizsgák előtt álló tanulókat és szüleiket érinti, továbbá az, hogy gyakran kényszerülnek a családok magánórák fizetésére, kiegészítve az elégtelen iskolai oktatást. Több válaszadó is utalt a pedagógusok felelősségére az utóbbi években tapasztalt gyenge vizsgaeredményekért, és volt, aki azt emelte ki, hogy a tiltakozással más közalkalmazottakat is sztrájkra buzdítanak, akiknek a tüntetése nagyobb problémát okoz, akár a gazdaság leállását is, illetve hogy az ország gazdasági helyzete nem enged meg akkora emelést, mint amit kérnek.

Összegzésként azt mondta Jakab Áron Csaba, hogy a sztrájk és amiről szól, nemcsak a tanárok ügye, mindenkit érint.

– A felmérésből kirajzolódó kép azt mutatja, hogy a társadalom megérti a tanügyi alkalmazottakat, de elégedetlen a szolgáltatással, amit a tanintézetek nyújtanak. És emiatt nem tud teljes mértékben szolidarizálni a tiltakozókkal – tette hozzá.

 

Forrás: hargitanepe.ro

Szövetségi hírek

Panzióvezetői képzés Székelyudvarhelyen

  Panzióvezető képzés indul Székelyudvarhelyen -...
2024-10-16 06:55:18

Előadás: Az online értékesítés sötét oldala

  Az online értékesítés sötét oldala, avagy mire...
2024-10-06 21:11:27

Soós Dávid az SZMVSZ-nél

  Az SZMVSZ vendége volt Soós Dávid, pénzügyi...
2024-09-30 09:29:50

Vállalkozók díjazása, 2024

  Az elmúlt hétvégén zajlott a XXXI....
2024-09-15 22:13:30
Gazdasági sajtófigyelő

Sajtófigyelő 2024.10.20.

Románia már a hetedik egymást követő hónapban a legmagasabb inflációval rendelkező EUtagállam...

Sajtófigyelő 2024.10.13.

Novemberre 10-15 százalékkal drágulhat a disznóhús Romániában Jelenleg a Romániában elfogyasztott...

Sajtófigyelő 2024.10.06.

Be akarják tiltani az olcsó ukrán tojás importját, mert a hazai tojástermelést tönkreteszi Egyre...
Előadások

Gazdaság & FIATALOK - előadásssorozat középiskolás diákok számára

Az SZMVSZ társzervezője és szakmai partnerre 2018 óta a „Vállalkozz okosan” székelyföldi üzleti...
2020-10-23 19:27:55

Aktuális pályázatok, COVID-támogatások

Csütörtökön, 2020. szeptember 03-án 09:00 órától került sor az EUROTOP Consulting pályázati cég...
2020-09-03 14:27:28

RESTART online konferencia erdélyi kis- és középvállalkozóknak

Az SZMVSZ részéről, mint a rendezvény partnere, fel szeretnénk hívni a figyelmeteket erre az...
2020-05-19 14:05:36

Fotógaléria

Partnerek

  • Albert Schweitzer Alapítvány
  • Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt
  • Hargita Megye Tanácsa
  • Kovászna Megyei Kis- és Középvállalkozók Szövetsége (ASIMCOV)
  • OSIM: Szabadalmi- és Védjegyoltalmi Hivatal
  • Református Kollégium, Székelyudvarhely
  • SilCris Invest Kft.
  • Star rádió
  • Székelyudvarhely Önkormányzata