• EUR [ 1 Euró ] = 4.708 lej
  • USD [ 1 Amerikai dollár ] = 4.137 lej
  • GBP [ 1 Angol font ] = 5.319 lej
  • HUF [ 1 Magyar forint ] = 0.0147 lej
Tagok
Honlap

Alkategóriák

 

Tisztelt SZMVSZ-tagok!

 

A KMVNF július 30-i, csíkszeredai rendezvénysorozatának részeként Piricsként sor kerül június 30-án egy konferenciára és üzleti fórumra.

 

A rendezvény részletes programját itt nézhetik meg: 20230630_kmvnf_konf_uzletiforum.pdf

 

Felhívnánk a tisztelt tagok figyelmét az esemény rendkívüliségére és nemzetközi jellegére, ami nem csak üzleti lehetőségekkel, de kapcsolati háló kibővítésének erejével is bír.
Ezért, aki érdekelt a megjelenésben/részvételben, kérem, jelezze ezt egy válaszlevélben (határidő holnap 12: óra), valamint készüljön egy 5 perces bemutatkozóval a szervezet tevékenységét illetően – kiemelten azon cégek, akiknek exportképes termékük/szolgáltatásuk van és terjeszkedni szeretnének a Kárpát-medencében vagy akár az Európai Unióban is.

Gazdasági sajtófigyelővel bővül az SZMVSZ hírlevele! A Regio Progress Egyesület segítségével hetente küldjük tagjainknak a legfrissebb gazdasági hírekből összeállított sajtófigyelőt. Az hírlevélből hétről-hétre követni tudják a romániai gazdasági élet történéseit, ugyanakkor weblapunkon is elérhető tartalma a „Gazdasági hírek" menüpont alatt.

A második ALL/ma előadásra március 27-én került sor, szokás szerint 17:00 órától a Városi Könyvtárban. A rendezvény meghívottja ezúttal Kicsid Attila, a Transindex.ro portál helyettes főszerkesztője volt. Az előadásra, újságírói szakmába való betekintésre több iskolából számos diák volt ezúttal is kíváncsi.

A hangsúly az általános újságíráson belül is főként a gazdasági újságíráson volt – egyrészt mivel az előadó is azon a területen kezdte a szakmát (a „pénzcsinálók” oldalnál), másrészt mivel az általános hírekhez viszonyítva a gazdasági hírek fontossága, hogy „nemcsak a közgazdászoknak kell a gazdasági sajtóból informálódni, mert ez mindenkinek komparatív előnyt jelenthet”.

Az újságírás, a média az utóbbi években átalakult. A pár évvel ezelőtt sejtett trendek nem teljesen jöttek be – nem mellékesen megjelentek az online média, illetve az erős közösségi médiák, ahol elképesztően gyorsnak kell lenni (az egyik hatás). Ma már nagyon pörgősnek kell lenni - online gyorsan és könnyen lehet tartalmat teremteni, ami hamarabb jelenik meg, és azt olvassák.

201903 - ALL/ma előadás, Kicsid AttilaÉs mennyire fontos, hogy szakirányú iskolát végezzünk? Ha jól akarjuk végezni a munkát, annak, aki komolyan tervez a szakmában, fontos az iskola. Viszont az is igaz, hogy ma már szegmentált a piac – kevesen tudnak mindent megírni, egyszóval az is fontos, ha valami szakmához még értünk, ha valamiben még otthon vagyunk.

Ami meg a felelősséget illeti, alapvető elvárás a tárgyilagosság. Az az igazi kudarc, amikor nem nézel a dolgoknak utána... az írásodért te felelsz. Szakmai kiinduló alap (BBC-elv), hogy minden egyes információt három forrásból kell megerősíteni, azonban ezt ma mar egyre nehezebb teljesíteni, az online média világában.

Az eredményességhez kezdetnek talán a legfontosabb, hogyan gondolunk a munkánkra, milyen motivációval rendelkezünk: a munkára mint jövedelemforrásra, karrierre mint hatalomforrásra, vagy hivatásra. Talán nem meglepő, hogy azok érnek el komoly eredményeket és szakmai megbecsülést, akik hivatásként tekintenek a munkájukra.

A jelen fiatal generációknak lesz a legnehezebb dolga, mert sok szakma el fog tűnni, és ezért most nehéz jól dönteni, ami a pályaválasztást illeti. Kérdés ugyanis, hogy mi marad meg, vagy mit választunk hiába. Ezek a kérdések ezzel a szakmával kapcsolatban is felmerülnek, viszont mindenképpen jelentősége lesz, mennyire tudsz kritikusan, analitikusan gondolkodni.

A diákok kérdései közül néhány:

Hogy végzi a munkát mit is csinál egész nap? Utazik, tudósít valahonnan, munkamegbeszélésen vesz részt, stb. - sokszor mindezeket ugyanazon a nap. És olyan is van, amikor egész nap, napokig csak szövegen dolgozik.

Milyenek a fizetések? Újságírót luxus autóval nemigen szoktak látni… de komolyra fordítva a szót, függ, hogy egy portálnak milyen gazdasági háttere van, illetve mekkora az olvasottsága. Egy komoly forrás, plusz bevétel lehet ugyanakkor a szerkesztőségek számára például a fizetett tartalmak, cikkek - persze adott arányban.

Lehet gyakornokoskodni náluk? Gyakornok olyan sok nem szokott jelentkezni, hogy valakit ne vegyenek fel…

Hogy van a munkaidő? Általában 10 óra után kezdődik az élet, este 6-ig dolgoznak, ugyanakkor van ügyeletes, akinek értelemszerűen hosszabb a munkaideje.

 

apply f2A Székelyudvarhelyi Magánvállalkozók Szövetsége és a Barbara Party Bistro közös programja: közös főzés, tanulás - SZABADIDŐS SZAKÁCSMŰVÉSZET!

Mert mi szó eshet 6 meghívott vállalkozó1 és/vagy gazdasági szakember, valamint egy séf jó hangulatú együttműködéséből? Valami, amire és amit mindannyian kíváncsian várunk :)...

A program 5-6 hónapos "csomagokban" lesz megszervezve, havonta egy alkalommal.

Az első alkalomra 2023. február 16-án kerül sor 18:00 órától, helyszínileg a Határpatak panzió konyhájában.

A tervezett, közösen és egyénileg is elkészítendő menü:

  • sertésbélszín roston
  • camabert sajt grillen
  • grillzöldésgek (gomba, brokkoli stb.)
  • szószok helyben

Az étkek, elkészítésük után, helyben elfogyasztásra kerülnek.

apply f2

 

1 Hogy lehet bekerülni a programba? A program résztvevőként csak férfiaknak szól: SZMVSZ-tag vállalkozóknak vagy SZMVSZ partnereknek. FŐZNI meghívottként vagy jelentkezőként (több jelentkező esetén szűrő feltételeket szabhatnak a szervezők) lehet bekerülni - KIBICKÉNT és az elkészült étkek közös elfogyasztójaként pedig a program támogatójaként.

Az ALL/ma előadássorozat harmadik előadására került sor – szokás szerint – május utolsó szerdáján, 29-én 17:00 órától a Városi Könyvtárban.
Az előadás meghívottja ezúttal dr. Erőss Edina, arc-, állcsontorthopédia és fogszabályozás szakorvosa volt.

Itt is, mint manapság a legtöbb szakma esetében – fontosnak tartotta az előadó tisztázni, hogy mit is jelent, milyen irányzatai, specialistái vannak az alapszakmának, ez esetben a fogorvosnak: nagy szájsebészet (fogorvosi és általános orvosi is szükséges hozzá), kis szájsebészet (végezhet kisebb műtéteket, de állkapcsot például nem vághat szét), paradontológia (ez nálunk hiányszakma – azzal a résszel foglalkozik, amely tartja a foggyökeret), fogszabályozás vagy az esztétikai fogászat (vagy luxus fogszabályozás, amikor nincs különösebb gond, de esztétikailag tökéletesítést akar valaki)…

201905 - újabb ALL/ma előadásAz előadó egyébként rögtön a nehezével kezdte: senki ne gondolja, amikor egy jó és/vagy sikeres szakembert lát, hogy az magától lesz. Hogy érthetőbb legyen, amit mondani szeretne, a Barabási-modellel szemléltette mondanivalóját, annak elemeit vette sorra és részletezte az azokban rejlő veszélyeket és lehetőségeket – különlegesen kiemelve az éjszakázást, mint motívumot a siker felé vezető úton. Ezekre ugyanis mind szükség van az egész egyetemi és rezidensi képzésben végig, igaz, nem mindig egyszerre ugyanabban az időben.

Mindezzel együtt sem okoz alapjáraton az egyetem nehézséget, ami persze nem is azt jelenti, hogy könnyű vagy magától megy – viszont ha részt veszel, ha tanulsz is közben, akkor nem kell kínlódnod, nem okoz csalódást, nem érzed megalázónak stb.

Nála is, mint sokaknál egyébként, nem volt egyértelmű a kezdetektől, hogy pontosan milyen szakmát, munkát szeretne úgy igazán végezni. XII. osztály elején sok felé kacsintgatott, iratkozott jogra, külkereskedelmire, és persze orvosira is. Be is jutott több helyre, és az elején elég nehéz volt dönteni. A döntéshez végül segítségül hívta a gyengeségeit, erősségeit, céljait: szerette és tudta a mateket, nem akart 10 évnél is többet tanulni mielőtt elkezdhetne szakorvosként praktizálni, nem akart élet-halál döntéseket hozni, gyógyítani szeretne, de fontos számára a szépség, az esztétika, a harmónia, illetve családot is szeretett volna („és ha gyerek lesz, az hol talál meg?”), meg aztán „amikor úgy érzed, hogy miközben csinálsz valamit, megáll az idő, nem érzed, hogy telik az idő – akkor azt a munkát szereted, azt tudni fog és fejlődni tudsz benne”.

A doktornő ezután megpróbálta megválaszolnia szervezők által előre felvetett kérdéseket.

Karrierlehetőség. Kinek mit jelent az? Amikor tervez az ember, nem árt, ha bátor. De ha kezded ugrani az akadályokat, kitartó és fegyelmezett vagy, akkor előbb-utóbb elkap egy hullám, és visz - és nem veszed észre, hogy visz. Ha végzed a dolgodat, akkor benne vagy egy rendszerben, a lehetőségek meg jönnek. Ő most például a szakma gyakorlása mellett doktorandusz is, nemzetközi szinten is elfogadott cikkeket ír – sokféle lehetőség jöhet, mindennek van előnye és hátránya is…

Kereset. Ha normál tempóban dolgozol, ami a fogorvost véve alapul 8 órát jelent, akkor 1000-15000 eurót is meg lehet keresni. Jól meg lehet élni belőle akkor is, ha nem erőltetett ez a tempó. Persze ez nem akkora kereset, mint adott esetben egy üzletemberé, akinek a munkaideje 24 óra – vagy mint sok más szakorvosnak is… Egyszóval annyit keresel, amennyit dolgozol. Ha nem dolgozol, akkor nulla.

Felelősség. A felelősség elég hamar kiderül ezen a szakterületen – főként ha nem jól dolgozol. Egy tanárnál más például, ott ehhez esetenként évek kellhetnek.

Kinek ajánlott. Ehhez a szakmához jól jön a térlátás, és ha logikusan tud az illető gondolkodni - jól jön egy kis matek fej is az orvosláshoz - aki nem tudja szisztematikusan látni a szervezetet, az nem tud jó orvos lenni, bár ezt újabban meghazudtolja a gyakorlat, annyi sok kicsi területre oszlik tovább egyik-másik orvosi szakterület. Mindenképpen fontos, hogy legyen manualitása, esztétikai érzéke, empátia hozzá.

Az előadás végén a részt vevő diákok kérdései záporoztak.

Egyetem alatt vagy később milyen cserediák lehetőségek vannak? Most sok ezt kiszolgáló rendszer van kialakulva, teljes apparátus dolgozik ilyenek. Van előnye, ha orvosi képzés alatt, de annak is ha rezidens képzés alatt veszünk ilyent igénybe.

Mennyi idő a képzés? Ma 6 éves a képzés, onnan lehet dolgozni. Egy szakorvosnak még pár év rájöhet rezidensképzésen. Egyébként kicsit mintha nőiesedne el a szakma, a fiuk nehezebben vállalják fel a 10-12 évet...

Volt, hogy elbizonytalanodott az egyetem alatt? Az egyetemet nem igazan szerette. Főleg az első 3 évet - sok fölöslegesnek tűnő tárgyból voltak nehéz vizsgák. De nem bizonytalanodott el, a célt követte. Az orvosin belül az első években át lehet menni különben egyikről a másikra - a fogról az általánosra -, az első két-három év nagyjából ugyanaz. A legfontosabb, hogy olyant kell csinálni, amit szeretsz, hanem később nagyon próbára tesz.

Kell a kémia az egyetemre, mert annyit nyaggatnak vele középsuliban? Fog kelleni...

Kell a matek majd oda? Nem kell semmi matek. A matekes gondolkodásmód segít, amúgy lexikálisan nem kell.

Biológia könyv - vastag és sok, hogyan lehet szűrni a lényeget esetleg? Nem igazan lehet szűrni, kell egy tanulási technika, ami segítsen a megértésben, és meg kell tanulni.

Mekkora a konkurencia? Ha jól végzed a dolgod, akkor nincs konkurencia. Lehet jó a monopolhelyzet, de az nem segít abban, hogy versenyképes maradj. Érdekes például az orvosok közti együttműködés – fogorvosként csak az küld pácienst a fogszabályozóhoz, aki magabiztos és hisz magában.

Fogszabályozásnál a tervezés rész mennyi időt vesz fel? Egy tervezés az elején pár óra, egy profinak 20 perc. Kihívás ugye, hogy a fog is legyen szép, a szimmetria is legyen meg....

Szövetségi hírek

KÖZLEMÉNY: Adók-illetékek 2024-re Székelyudvarhelyen

  A Székelyudvarhelyi Magánvállalkozók Szövetsége vezetőtanácsa a...
2023-11-24 15:20:31

Köszönjük

  A tegnap dr. Vas-Tifán Attila ortopéd szakorvos...
2023-11-21 20:07:06

KÖZLEMÉNY: Újjáalakult a Női Vállalkozók Munkacsoportja (SZMVSZ NVM)

  KÖZLEMÉNY   Újjáalakult a Székelyudvarhelyi...
2023-11-02 18:44:43

Közlemény: Vállalkozók díjazása

  A székelyudvarhelyi Őszi Vásár keretében, a helyi...
2023-09-25 10:27:37
Rólunk írták

Nem támogatják a szülők

  A közösség véleményébe enged betekintést a Szé­kely­ud­var­helyi Magánvállal­ko­zók Szövetségének...
2023-06-10 09:57:51

Bővebben ...

A Székelyudvarhelyi Magánvállalkozók Szövetsége kiáll a tanárok mellett

  A Székelyudvarhelyi Magánvállalkozók Szövetsége kiáll a tanárok mellett, úgy vélik, ha valaki...
2023-06-09 06:54:38

Bővebben ...

Egy fél évig nem kaptak számlát, aztán jött a meglepetés

  Több hónapos csend után hatalmas számlák lepték meg a vállalkozókat, volt olyan is, akinek ez a...
2023-03-31 08:02:01

Bővebben ...

Előadások

Gazdaság & FIATALOK - előadásssorozat középiskolás diákok számára

Az SZMVSZ társzervezője és szakmai partnerre 2018 óta a „Vállalkozz okosan” székelyföldi üzleti...
2020-10-23 19:27:55

Aktuális pályázatok, COVID-támogatások

Csütörtökön, 2020. szeptember 03-án 09:00 órától került sor az EUROTOP Consulting pályázati cég...
2020-09-03 14:27:28

RESTART online konferencia erdélyi kis- és középvállalkozóknak

Az SZMVSZ részéről, mint a rendezvény partnere, fel szeretnénk hívni a figyelmeteket erre az...
2020-05-19 14:05:36


Fotógaléria

Partnerek

  • Albert Schweitzer Alapítvány
  • Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt
  • Hargita Megye Tanácsa
  • Kovászna Megyei Kis- és Középvállalkozók Szövetsége (ASIMCOV)
  • OSIM: Szabadalmi- és Védjegyoltalmi Hivatal
  • Református Kollégium, Székelyudvarhely
  • SilCris Invest Kft.
  • Star rádió
  • Székelyudvarhely Önkormányzata