• EUR [ 1 Euró ] = 4.708 lej
  • USD [ 1 Amerikai dollár ] = 4.137 lej
  • GBP [ 1 Angol font ] = 5.319 lej
  • HUF [ 1 Magyar forint ] = 0.0147 lej
Tagok
Rólunk írták

 

Előre tudható volt, hogy a kormány által tervezett adóemelés – enyhén fogalmazva – nem lesz népszerű döntés. Vállalkozói körben jelentős felháborodást keltett a tervezett pénzügyi intézkedéscsomag, amely legfőképp a kisvállalkozásokat érinti. A Székelyudvarhelyi Magánvállalkozók Szövetsége közleményben szögezte le: határozottan elutasítja az adózással, valamint mikro- és egyéni vállalkozásokkal összefüggő javaslatokat. Rácz Béla Gergely közgazdász pedig azt magyarázta el, hogyan és miért jutott el odáig a román állam, hogy ismét azokat terheli, akik egyébként is „jó adófizetők”.

 

A Maszol megkeresésére Jakab Áron Csaba, a Székelyudvarhelyi Magánvállalkozók Szövetségének (SZMVSZ) a vezetője kifejtette: szakmai szerveztként nem értenek egyet azokkal a javaslatokkal, amelyek legfőképp a mikrovállalkozások működését, illetve adózását érintik. Amikor telefonon megkerestük a SZMVSZ elnökét, éppen akkor véglegesítették azt a közleményüket, amelyben tételesen felsorolják, miért nem értenek egyet az intézkedéscsomaggal, és azt is közlik: ahelyett, hogy ismét megsarcolja a vállalkozásokat, az államnak a kintlévőségei behajtására kellene nagyobb hangsúlyt fektetnie.

„A tervezett általános fiskális módosításokkal a kormány egyértelműen nem segíti a munkaerőhiány, járványidőszak, magasan tartott energiaárak, elszabadult infláció által kivéreztetett gazdasági szereplőket, hanem összességében plusz terheket ír elő számukra” – olvasható a székelyudvarhelyi szakmai szervezet állásfoglalásában.

Mint írják, meglátásuk szerint a tervezett intézkedések „további vállalkozások megszűnését eredményezhetik, felerősíthetik a munkaerő elvándorlását és a fekete gazdaság térnyerését”. Hozzáteszik: még súlyosabbá teszi a helyzetet, hogy „a mindezek eredményeképpen tervezett, megnövekedett állami bevételek nem a beruházások erősítését, kiegészítését szolgálnák”.

Az SZMVSZ leszögezi: a „valós, fenntartható, jövőbe mutató fejlesztő stratégiát nélkülöző bevételéhséget” nem tudják támogatni. Hozzáteszik: „javasoljuk első körben szétnézni a saját portán: ajánljuk figyelmükbe az adó behajtását, a feketegazdaság visszaszorítását, a felduzzasztott közszféra karcsúsítását – és főként a beruházásokat, melyek eredményeképpen a fiatal munkaerő nem tervez elmenekülni az országból már a középiskolai, egyetemi tanulmányokat követően.”

 

Nyolc székelyföldi vállalkozói szervezet közös állásfoglalásban kritizálja azt a tervezetet, amely előírná a vállalatok és vállalkozók számára, hogy 10 és 100 euró közötti éves díjat fizessenek a kereskedelmi és iparkamaráknak (CCIR) ahhoz, hogy bekerüljenek egy cégkatalógusba. A tervezet emellett azt is elrendelné a cégek jogi képviselői számára, hogy egy úgynevezett kompetencia bizonylatot is kiváltsanak a megyei kereskedelmi és iparkamaráktól. A kompetencia bizonylat kiállítása egy olyan képzés elvégzését is feltételezné, amely többek között a vállalkozások menedzsmentjéről szólna.

A 40 képviselő és szenátor – köztük 10 RMDSZ-es politikus – által aláírt tervezet szerint az említett cégkatalógusba való bekerüléshez egy nagyvállalatnak 100 euró, egy középvállalkozásnak 75 euró, egy kisvállalkozásnak 50 euró, míg egy mikrovállalkozásnak minősülő cégnek 20 euró éves díjat kellene fizetnie.

A tervezet az engedéllyel rendelkező magánszemélyekről (PFA), az egyéni és családi vállalkozásokról sem feledkezik meg, esetükben 10 eurós díj befizetésének kötelezettségét írná elő évente. A tervezetben az is szerepel, hogy a cégek pénzügyi helyzetéről szóló dokumentumok benyújtása a pénzügyminisztérium területi egységeinél ahhoz a feltételhez kötött, hogy a cég jogi képviselője rendelkezzen a fentebb említett kompetencia bizonylattal. De a tervezet arra is kiterjed, hogy az éves mérlegek abban az esetben sem tehetőek le, ha az adott vállalat nem szerepel a kereskedelmi kamarák által kezelt cégkatalógusban.

A tervezet alapján arra lehet következtetni egyébként, hogy a cégkatalógus nyilvános lenne, a megyei kereskedelmi kamarákkal együttműködésben az Országos Kereskedelmi és Iparkamara (CCIR) frissítené. A tervezet indoklása szerint ugyan a jelenleg érvényben lévő szabályozás szerint a megyei kamarák feladatát képezi, hogy cégkatalógus néven saját cégnyilvántartást készítsenek, de az abba történő bejegyzésre csak a társaságok kérésére kerül sor.

A vállalkozói szervezetek felháborodtak a kezdeményezésen

A tervezetre több vállalkozói érdekképviseleti szervezet is éles kritikákkal reagált. A Romanian Business Leaders (RBL) nevű vállalkozókat és menedzsereket tömörítő országos szervezet például április végén közleményben azon álláspontjának adott hangot, hogy a 10-től 100 euróig terjedő díjbefizetést előíró tervezet 75 millió eurós „ajándékot” ad a kereskedelmi kamaráknak egy olyan cégkatalógus miatt, amelyet „senki nem kért, és amelynek a hasznosságát nem látja senki”. Azon félelmüknek is hangot adtak, miszerint a kompetencia bizonylatok megszerzéséért tartandó képzéseknek semmilyen haszna nem lesz, csak további bürokráciát jelentenek majd a vállalkozók számára.

 

Tiltakoznak az Electrica Furnizare energiaszolgáltató számlázási módszere ellen a székelyudvarhelyi vállalkozók, ezért jogi útra terelik az ügyet.

Több udvarhelyi vállalkozást is ellehetetlenített számlázási módszerével az Electrica Furnizare energiaszolgáltató, az érintettek pedig úgy érzik, hogy már csak jogi úton tudják érvényesíteni igazukat – tudatta a Székelyudvarhelyi Magánvállalkozók Szövetségének (SZMVSZ) elnöke, Jakab Áron Csaba és alelnöke, Ambrus Sándor.

A helyzet felvázolásakor Jakab elmondta, hogy a HarGaz Hargita 2021 őszén lemondott a földgázkereskedői engedélyéről, szerződéseinek jelentős részét az Electrica Furnizare kapta, mint FUI (Furnizori de Ultima Instanță), ez szolgáltatta tovább a gázt az ügyfeleknek. Azonban az Electrica az első számlákat csak az idén küldte ki, több hónapos késéssel, adott esetben a szeptemberi árnál 20-30-szor magasabb áron, anélkül, hogy erről előzetesen értesítette volna az ügyfeleit vagy egyeztetett volna velük.

„Az eljárás következtében, a hihetetlenül megnőtt számla kifizetése sok cég számára a megszűnés veszélyének fenyegetettségét jelenti” – közölte Jakab. Hozzáfűzte, 23 vállalkozás, szövetkezet és önkormányzat kereste meg az SZMVSZ-t tanácsot, segítséget kérve a helyzet orvoslására.

„Először lefutottuk a kötelező köröket, az ügyvédünk útmutatásai alapján az érintettek egyénileg tettek panaszt a szolgáltatónál, erről értesítették az Országos Energiaszabályozó Hatóságot, az ANRE-t is. Ahogy azt vártuk, a panaszokra kivétel nélkül az a válasz érkezett, hogy minden törvényes, ezért nem számolnak újra semmit” – tudatta az SZMVSZ-elnök, megjegyezve, hogy már folyamatban van az ügy jogi útra való terelése, a cégek csoportosan perelik be az Electricát. Mindamellett, hogy a pereskedéssel igazságtételben reménykednek, egyben szeretnék felhívni a döntéshozók figyelmét is, hogy amennyiben tudnak, segítsék a vállalkozókat céljuk elérésében.

 

Forrás: maszol.ro

 

Elutasítják a székelyudvarhelyi vállalkozók a kereskedelmi kamarák törvényének módosítását célzó javaslatot, ebben az ügyben közös álláspontot képviselnek a többi székelyföldi vállalkozóval. A város két vállalkozói szervezetei szerdán egy időben tartottak sajtótájékoztatót, amelyen saját dolgaikról is beszéltek. Ugyanakkor a gyergyói vállalkozókat szervezet is csalódottságának adott hangot, amiért egyeztetés nélkül terveznek vagy hoznak döntéseket a vállalkozókat illetően.

(...)

20220525 sajtotajekoztato hargitanepeElutasítják a székelyudvarhelyi vállalkozók a kereskedelmi kamarák törvényének módosítását célzó javaslatot, ebben az ügyben közös álláspontot képviselnek a többi székelyföldi vállalkozóval. A város két vállalkozói szervezetei szerdán egy időben tartottak sajtótájékoztatót, amelyen saját dolgaikról is beszéltek. Ugyanakkor a gyergyói vállalkozókat szervezet is csalódottságának adott hangot, amiért egyeztetés nélkül terveznek vagy hoznak döntéseket a vállalkozókat illetően.

A csíkszeredai, több Kovászna megyei, székelykeresztúri, illetve gyergyószentmikósi szervezetet tömörítő fórum több mint másfél éve működik, képviselőik legutóbb május 19-én éppen Székelyudvarhelyen találkoztak, ahol elhatározták, hogy elutasítják a törvénymódosítás jelenlegi formáját. Ferencz Zoltán, az UKKSZ alelnöke többek között azt emelte ki, hogy a törvénymódosító javaslat kidolgozását nem előzte meg az érintettekkel való konzultáció. Úgy gondolják, hogy a tervezet a bürokratikus folyamatok megerősítését, és gyakorlatilag a kereskedelmi kamarák mesterséges fenntartását szolgálja. A közleményt személyesen adták át Antal Lóránt szenátornak, elküldték a parlament két házába, illetve a törvénymódosítási javaslat kezdeményezőinek is.

Formai és tartalmi kifogásaik vannak a tervezet ellen

Elégedetlenségüknek adtak hangot szerda délelőtti sajtótájékoztatójukon a Székelyudvarvehelyi Magánvállalkozók Szövetségének (SZMVSZ) vezetői is. Jakab Áron Csaba, a szervezet elnöke elmondta, a kereskedelmi kamarák törvényének módosítására hivatott törvényjavaslat 10 és 100 euró közötti összegekkel terhelné a vállalkozásokat, illetve a kötelezően kiváltandó úgynevezett kompetencia bizonylat ellen is kifogásaik vannak.

 

20220525 sajtotajekoztato szekelyhonA Székelyudvarhelyi Magánvállalkozók Szövetsége határozottan ellenzi azt a törvénymódosítás-tervezetet, amelynek révén arra köteleznék a vállalkozókat, hogy kompetenciabizonylatot váltsanak ki, és egy jelképes összeggel hozzájárulást fizessenek az országos kereskedelmi kamarának.

A 2007-ből származó 334-es számú törvény módosításának tervezetét még május elején ismertette Balási Csaba, a Hargita Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke, aki szerint a módosítás a gazdasági szféra kifehérítéséhez járulhat hozzá.

A javaslat alapján kötelező módon kompetenciabizonylatot kellene kiváltsanak a vállalkozók, ugyanakkor éves díj befizetésére is köteleznék őket a kereskedelmi kamarának.

A vállalkozói szervezetek egyöntetű véleménye szerint ez a tervezet a vállalkozás szabadságát veszélyezteti, és tulajdonképpen a vállalkozók nagy többsége által figyelmen kívül hagyott kamarák mesterséges fenntartását szolgálja. Mindezeken kívül azt is nehezményezik, hogy a módosítási javaslat megalkotásakor nem egyeztettek velük.

„Gazdasági szereplőket érintő kérdésben, őket mellőzve, megkerülve hozták meg a döntést. Úgy néz ki azonban, hogy bakot lőttek, mert több szervezet is tiltakozik, tudtunk szerint még a románok is. Nem látjuk sem időszerűnek, sem megfelelőnek ezt a módosítást” – hangzott el a Székelyudvarhelyi Magánvállalkozók Szövetségének (SZMVSZ) szerdai sajtótájékoztatóján, amelyen a szervezet elnöke, Jakab Áron Csaba és alelnöke, Ambrus Sándor fogalmazta meg a vállalkozói szervezetek kifogásait a törvényjavaslattal szemben.

Úgy vélik, a kezdeményezőknek egy fórumot kellett volna biztosítaniuk, amelyen megvitathatták volna a módosítási javaslat végső formáját. Azt, hogy van egy igény egy alig működő szervezet részéről a döntéshozók irányába, és ők azt mondják, hogy a vállalkozókkal kifizetettjük a működési költséget, nem tudjuk elfogadni – jelentette ki Ambrus Sándor.

 

Cégek szűnhetnek meg a hatalmas összegű számlák miatt

A sajtótájékoztatón tudatták, egy 23 vállalkozásból álló csoport perbe lép az Electrica Furnizare energiaszolgáltatóval a hatalmas összegű számlák miatt az SZMVSZ ügyvédjének támogatásával.

A bonyodalom akkor kezdődött, amikor a Hargaz Harghita Kft. 2021 őszén lemondott a földgázkereskedői engedélyéről, és szerződéseinek jelentős részét az Electrica Furnizare kapta meg mint az illetékes hatóság által az egyetemes ellátási szolgáltatás nyújtására kijelölt szolgáltató. Az Electrica az első számlákat azonban idén küldte ki, több hónapos késéssel, jelentős áremelkedéssel, amelyről előzetesen nem egyeztetett az ügyfelekkel – mondták el az SZMVSZ vezetői, hozzátéve, hogy esetenként a szeptemberi árnál 20–30-szor magasabb áron számláztak. 

A szolgáltató azt állítja, hogy az árait, amely alapján kiállította a számlákat, engedélyeztette az Országos Energiaszabályozó Hatósággal (ANRE), eljárása pedig törvényes és engedélyezett volt, így nem módosítanak a kiállított számlákon.

A drasztikusan megnövekedett számlák kifizetése azonban számos céget a megszűnés veszélyével fenyeget, ezek közül sokan megkeresték az SZMVSZ-t, hogy együtt találjanak megoldást a problémára.

„Jelenleg a bírósági folyamatokat készítjük elő, és nemsokára be fogjuk perelni az Electricát csoportosan. Úgy gondoljuk, hogy ezekről az árakról értesíteni kellett volna a cégeket, és azt reméljük, hogy jóvátételt kaphatnak” – fejtette ki Jakab Áron Csaba. Mint mondta, első körben 26-an keresték meg őket – egy önkormányzat, két szövetkezet, a többi pedig vállalkozás –, a csoportos bírósági ügyben részt vevők száma pedig egy hete 23 volt.

 

 

Forrás: Székelyhon.ro → https://szekelyhon.ro/aktualis/ket-ugyben-is-tiltakozik-az-szmvsz-az-egyikbol-per-lesz

FOTÓ: BENCZE EMESE

Szövetségi hírek

KÖZLEMÉNY: Sikeres volt az V. Vállalkozz Okosan vetélkedő

2024. március 15 és május 12 között zajlott az...
2024-05-22 08:24:42

KÖZLEMÉNY: Adók-illetékek 2024-re Székelyudvarhelyen

  A Székelyudvarhelyi Magánvállalkozók Szövetsége vezetőtanácsa a...
2023-11-24 15:20:31

Köszönjük

  A tegnap dr. Vas-Tifán Attila ortopéd szakorvos...
2023-11-21 20:07:06

KÖZLEMÉNY: Újjáalakult a Női Vállalkozók Munkacsoportja (SZMVSZ NVM)

  KÖZLEMÉNY   Újjáalakult a Székelyudvarhelyi...
2023-11-02 18:44:43
Gazdasági sajtófigyelő

Sajtófigyelő 2024.06.23.

Módosulnak az e-számlázás szabályai, változásokat vezetnek be a nyugták kiállításánál is A kormány...

Sajtófigyelő 2024.06.09.

Közel hétszer több pénzt kap havonta a luxemburgi nyugdíjas, mint a romániai; csak Bulgáriában kisebb az...

Sajtófigyelő 2024.06.02.

Napjainkban már a munkáltató küzd a pályakezdők figyelméért, nem pedig fordítva Gyors a piac...
Előadások

Gazdaság & FIATALOK - előadásssorozat középiskolás diákok számára

Az SZMVSZ társzervezője és szakmai partnerre 2018 óta a „Vállalkozz okosan” székelyföldi üzleti...
2020-10-23 19:27:55

Aktuális pályázatok, COVID-támogatások

Csütörtökön, 2020. szeptember 03-án 09:00 órától került sor az EUROTOP Consulting pályázati cég...
2020-09-03 14:27:28

RESTART online konferencia erdélyi kis- és középvállalkozóknak

Az SZMVSZ részéről, mint a rendezvény partnere, fel szeretnénk hívni a figyelmeteket erre az...
2020-05-19 14:05:36

Fotógaléria

Partnerek

  • Albert Schweitzer Alapítvány
  • Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt
  • Hargita Megye Tanácsa
  • Kovászna Megyei Kis- és Középvállalkozók Szövetsége (ASIMCOV)
  • OSIM: Szabadalmi- és Védjegyoltalmi Hivatal
  • Református Kollégium, Székelyudvarhely
  • SilCris Invest Kft.
  • Star rádió
  • Székelyudvarhely Önkormányzata