(...)
A fiataloknak természetes a rugalmasság
Jakab Áron Csaba a Székelyudvarhelyi Mikrovállalkozók Szövetségének (SZMVSZ) elnökeként széles rálátással rendelkezik a működő rendszerekre. Az általunk vizsgált rugalmasságot meglátása szerint a szolgáltatásokban és a kreatív iparágakban lehet a legjobban működtetni, ahol szellemi munkát végeznek, és az eredmény a fontos: ilyen a tervezőké, szerkesztőké, építészeké, marketingeseké, újságíróké és szoftverfejlesztőké, hogy csak néhány foglalkozást említsünk, ahol az eredmény szellemi termék. Jakab a mai munkavállalói igény kialakulásának gyökereit a koronavírus-járványig látja visszanyúlni:
"A Covid elhozta a home office felértékelődését, és hirtelen mindenki szabadságként élte meg, hogy otthon dolgozhat. A trend mára némiképp megfordult, mert nem föltétlenül jó, ha az ember bezárkózik a négy fal közé, de egészen nem fog eltűnni, mert megvannak a maga előnyei”
– magyarázta az SZMVSZ elnöke.
Arra is kitért, hogy a távmunkán túl sokan igénylik a rugalmasságot oly módon is, hogy irodában dolgoznának, de kötetlen időbeosztással. „Mivel a munkáltatók többsége elvárja az irodai megjelenést nemcsak az egyeztetésekre, hanem a kapcsolattartás végett is, egyfajta hibrid munkavégzést látok működni a gyakorlatban, vagyis elég nagy rugalmasságot lehet tapasztalni több ágazatban is. Ez némiképp attól is függ, hogy milyen korosztályhoz tartoznak az alkalmazók.
A rugalmasságot nem tudják teljesen mellőzni, próbálnak is váltani, de megfigyelhető, hogy az idősebb vállalkozók jobban szeretik, ha az alkalmazott szem előtt van, a munka egy fedél alatt folyik, azonnali rendelkezésre állás van, bármilyen kérdés felmerül. Ezzel ellentétben a fiatalok, a harmincas-negyvenes korosztályhoz tartozó vállalkozók nagyon prosperáló, fejlődő cégeket tudtak kialakítani ezzel a rugalmassággal, magam is ismerek ilyen marketingügynökséget” – mutatott rá a jelen tendenciáira a vállalkozói szövetség elnöke.
(...)
Forrás: szekelyhon.ro