Nyomtatás
Kategória: Kiadványaink

1. Tegnap, 2020. augusztus 24-én jelent meg a 771/2020-as Hivatalos Közlönyben a 142/2020-as Sürgősségi Kormányrendelet az egyesületek és alapítványok tényleges tulajdonosokra vonatkozó nyilatkozataival kapcsolatosan.

A korábban érvényes jogszabály ezeknek a nyilatkozatoknak határidejét augusztus 15-ben határozta meg, ám ezt a határidőt az utolsó pillanatban ezt a kormány meghosszabbította. A hosszabbítás csak most vált hivatalossá azáltal, hogy megjelent a hivatalos közlönyben. Az új jogszabály értelmében a nonprofit szervezetek 2020. november 1.-ig még büntetés nélkül nyújthatják be a tényleges tulajdonosokra vonatkozó nyilatkozataikat az Igazságügyi Minisztériumhoz.

2. 2020. augusztus 21-én jelent meg a 193/2020-as törvény a fogyatékkal élő személyek jogállására vonatkozó 448/2006-os törvény módosítására.

A jogszabály a legalább 50 főt foglalkoztató vállalkozásokat érinti, akik számára előírás, hogy az alkalmazottak 4%-a fogyatékkal élő személy kell legyen, ellenkező esetben ugyanis hozzájárulást kell fizessenek a fogyatékos alapba. A fenti jogszabály újdonsága az, hogy a vállalkozás nem kell a teljes hozzájárulást befizesse az állampénztárba, hanem dönthet úgy, hogy ennek felét fogyatékosok által előállított termékek vásárlására fordítja.

3. 2020. augusztus 14-én jelent meg a 741/2020-as Hivatalos Közlönyben a 175/2020-as törvény, amely a mezőgazdasági célú kültelkek adás-vételével kapcsolatos szigorításokat tartalmaz.

A jogszabály az elővásárlási jogok sorrendjét is meghatározza: elsők a társtulajdonosok, rokonok harmadfokig, őket követik szomszédos telkek tulajdonosai vagy bérlői, a fiatal mezőgazdászok, mezőgazdasági kutatóintézetek, azon település lakói , ahol a telek található, majd az állam.

Amennyiben az elővásárlási joggal rendelkező személyek nem élnek ezzel a jogukkal a telek meghirdetését követő 45 munkanapon belül, a határidő leteltét követő 30 napban jelentkezhetnek más vásárlók is, ha igazolni tudják a következőket:

Amennyiben a 45 munkanap alatt nem jelentkeznek olyan személyek, akiknek elővásárlási joga van, illetve az azt követő 30 napban nem jelentkeznek olyan potenciális vásárlók, akik legalább 5 éve mezőgazdasági tevékenységet folytatnak, akkor a mezőgazdasági célú külterületet bármilyen más vásárlónak el lehet adni.

Amennyiben a mezőgazdasági célú kültelket a vásárlást követő 8 éven belül eladja a tulajdonos, 80%-os adó kell fizessen az eladási ár és a vásárlási ár különbözetére.

A jogszabály október 14-én lép érvénybe.

4. 2020 augusztus 14-én jelent meg a nagyvállalatok alkalmazottainak digitális képzésére vonatkozó pályázati útmutató.

Nagyvállalat alatt a legalább 250 főt foglalkoztató és 50 millió forgalmat megvalósító vállalkozást kell érteni. Azok a nagyvállalatok pályázhatnak, amelyek tevékenysége támogatott a kiírás szerint (textilipar, bútorgyárak, turizmusban tevékenykedők, stb. -lásd a kiírást).

Ezek a vállalatok az alkalmazottjaik digitális képzésére nyújthatnak be pályázatot augusztus 17 és november 15 között.

A pályázati útmutató itt érhető el: http://mfe.gov.ro/

forrás: Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala